Ile biegów wybrać w rowerze miejskim ?

Jaka jest najlepsza ilość biegów do roweru typu miejskiego ? 

Przeżutki wewnętrzne czy planetarne  ? W tym artukule poszukamy odpowiedniego roweru dla osób poruszających się po mieście, po miejskich, utwardzonych drogach o niewielkim procencie nachylenia terenu.

 

W rowerach możemy rozróżnić dwa typy przeżutek: zewnętrzne i wewnętrzne, czyli planetarne. Wybierając przerzutki zewnętrzne będziemy zmieniać biegi dokonując zmiany przełożeń łańcucha pomiędzy tylnimi zębatkami. Ich prosta konstrukcja odwdzięcza się niską wagą i  pozwala na niekomplikowany serwis. Niestety przy tego typu przeżutkach konieczna jest ich częsta regulacja oraz nie jest możliwy montaż pełnej osłony łańcucha, więc mechanizm jest narażony na takie czynniki zewnętrzne jak błoto i zabrudzenia. Tych wad nie znajdziemy natomiast przy przeżutkach wentętrznych, które montowane są w zamkniętej piaście w tylnim kole, głównie w rowerach typu miejskiego. Ilość przełożeń jakie mamy do wyboru w piaście planetarnej Shimano Nexus to: 3, 7 lub 8, produkowana jest również seria Alfine w wersji 8 i 12 biegowej, ale te rozwiąznia są stosowane w rowerach wyczynowych. Piasty planetarne mają jeszcze jedną bardzo dużą zaletę, biegów nie zmienia się podczas pedałowania jak w przypadku przeżutek zewętrznych.  Pamiętaj, że przy takim rozwiązaniu możesz wygodnie zmieniać biegi np. stojąc na światłach i bardzo łatwo ruszać z "jedynki".

  • Jak często serwisować piastę planetarną (zewnętrzną) ?

Producenci piast zalecają przegląd co roku, ale jeśli nasz rower jest przechowywany w suchych, sprzyjających warunkach, do serwisu musimy się udać, gdy zauważymy brak płynności podczas zmieniania biegów lub niepokojąco głośna praca napędu. Piasty Shimano Nexus uważane są za bezawaryjne, co oczywiście do końca nie jest prawdą, ale przy prawidłowym użytkowaniu i przechowywaniu roweru nie będziemy musieli udawać się do serwisu przez długi okres.

  • Jaką liczbę biegów powinniśmy wybrać w rowerze miejskim ?

Skupimy się na najbardziej popularnych piastach planetarnych z ilością przełożeń 3, 7 lub 8, ponieważ te są najodpowiedniejsze do miejskich rowerów przeznaczonych do jazdy po parkach, utwardzonych jezdniach, ścieżkach rowerowych. Pamiętajmy też, ze im większa ilość przełożeń tym większa jest piasta co przekłada się na zwiększenie całej masy roweru. Ilość biegów jaką wybierzemy zależy głównie od kondycji fizycznej i i preferencji rowerzysty, ponieważ róznice pomiędzy piastami Shimano Nexus (3, 7 lub 8) polegają na procentowym rozłożeniu przełożeń na poszczególnych biegach. Tłumacząc w bardzo uproszczony sposób zmieniając bieg w piaście Shimano Nexus 3 z pierwszego przełożenia na drugie to tak jakbyśmy zmienili bieg w piaście Shimano Nexus 8 z pierwszego biegu od razu na czwarty. Możemy tutaj łatwo zauważyć, że "po drodze" mamy jeszcze przełożenie drugie i trzecie, które pozwalają nam na płynne rozwinięcie prędkości. Do pokonywania wzniesień, które mimo wszytko znajdziemy na pewno w każdym mieście, najodpowiedniejszym wyborem będzie piasta z siedmio lub ośmiobiegowa. Jak widać piasta planetarna ma wiele zalet, dlatego przy wybiorze roweru miejskiego warto kierować się wyborem roweru z przeżutkami wewnętrznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘’ Design is destiny in Our hand  fate in Your eyes ”