Jak dobrać idealny rower miejski ?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru miejskiego ?

 

Myślisz nad kupnem roweru ? Rower będzie służył ci głownie do jazdy po mieście i będzie zdrową alternatywą dla samochodu ? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś/aś twierdząco, rower miejski to świetny wybór. Chodż tak na prawdę do miasta nadaję się prawie każdy typ roweru, to na żadnym innym rodzaju roweru nie będzie podróżować się tak komfortowo jak na rowerze miejskim. Rower typu miejskiego również idelanie nadaje się do pozamiejskich wycieczek po utwardzonych drogach. Na co zwrócić uwagę przy kupnie roweru miejskiego, na to pytanie odpowiemy w poniższym artukule.

 

 

  • Rozmiar ramy  

Rozmiar ramy w rowerze miejskim nie jest aż tak istotny jak w przypadku np. roweru szosowego, jednak fakt jest taki, ze rower nie może być na Nas za duży lub za mały. Zasady dobierania ramy w rowerach miejskich są bardziej płynne co znaczy, że rekomendowane wymiary ram się przenikają. Mając 164 cm wzrostu można wybrać rower, który ma 49 cm, 51 cm, jak również 53 cm w rurze podsiodłowej. I nie wpłynie to  na komfort jazdy. Doskonale można dopasować rower do swoich preferencji regulując wysokość sztycy oraz kierownicy. 

 

! WSKAZÓWKA ! jak odpowiednio ustawić wysokość siodełka
Usiądź na siodełku i oprzyj nogę na pedale znajdującym się na dole. Noga powinna być tylko
lekko ugięta w kolanie, prawie całkowicie wyprostowana. Dodatkowo jeśli podczas postoju
np. Na światłach musimy stanąć na placach, żeby się podeprzeć to oznacza że siodło zostało
ustawione na prawidłową wysokość, nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, ale
pamietajmy, że rower służy do jeżdżenia, a nie do stania !
 
! CIEKAWOSTKA ! ustawienie zbyt niskiej wysokości może przyspieszyć zmęczenie nóg nawet
o 12 procent, Nasza jazda wówczas jest mniej efektywna.

 

! WSKAZÓWKA jak odpowiednio ustawić wysokość kierownicy
Połóż dłonie na kierownicy i sprawdź czy ułożenie nadgarstków nie jest pod kątem. Dolna
część ramienia i dłonie powinny być w linie prostej.
 
  • Wybierz rower z bagażnikiem

Zwróć uwagę czy wybrany przez Ciebie jest wyposażpony w bagażnik tylni lub przedni.  Koniecznie wybierz tylni bagażnik jeśli zalezy Ci na możliwości zamontowania fotelika do przewożenia dzieci lub dużych, podwójnych sakw rowerowych. Alternatywą do przedniego bagażnika jest koszyk wilinowy lub metalowy, dzięki temu rozwiązaniu możesz mieć na oku podczas jazdy swoją torębkę lub np. telefon, butelkę z piciem.

 

  • Zadbaj o prawidłowe oświetlenie

W Polsce konieczne jest jeżdżenie z właczonymi światłami przednimi i tylnymi po zmroku. Obowiązkowe oświetlenie w rowerze to co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (światłem - czyli np lampka przednia na baterie, lub dynamo oraz  co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

 

  • Osłona łańucha, błotiki

Tak bardzo podstawowe elementy roweru, ale niezwykle przydatne. To dzięki nimi można jeżdzic na rowerze miejskim w długiej spódnicy lub szerokich spodniach, nie bojąc się o wkręcenie materiału w łańcuch.

Błotniki w rowerach miejskich to standard, ważne żeby były dosyć szerokie i spełniały swoją funkcje ochrony Naszych ubrań przed zabrudzeniem lub deszczem. 

 

‘’ Design is destiny in Our hand  fate in Your eyes ”